Материјал за ученике - картографија


Дигитална картографија



Гугл мапа (Google Мaps)
Могућности Гугл мапa у настави географије су бројне:
  • проналажење тражене локације;
  • одређивање растојања између неких географских објеката;
  • планирање руте путовања са обиласком знаменитости;
  • преглед фотографија;
  • виртуелна шетња градовима - Street view;
  • прављење своје гугл мапе.
Дигиталне карте могу се комбиновати са сателитским картама за комплетнији приказ одређеног дела Земљине површине.

Креирање личне мапе

Mогућност да креирате своју мапу преко алата Гугл мапе (Google Maps) приказана је на следећим сликама. Ова опција омогућава креирање и чување мапе. Такође, ученици могу креирати своје мапе и уцртавати планиране руте.

Пре него што почнете са израдом своје мапе потребно је да у горњем левом углу кликнете на дугме Мени (Meni). У падајућем менију одаберите опцију Ваша места (Your places). Када кликнете на ту опцију отвориће се четири картице и потребно је да кликнете на картицу Мапе (Maps) – на слици означено зеленом стрелицом. Како бисте отпочели са уређивањем своје мапе потребно је да кликнете у дну менија на Направи мапу (Create map) – на слици означено плавом стрелицом


Приликом обраде наставне јединице Београд можете направити своју мапу Београда са најпосећенијим знаменитостима. Можете претражити на пример Скадарлију. У претраживач који је на слици означен плавом бојом укуцаћете жељену локацију, у овом случају знаменитост Београда Скадарлија.
Кликом на поље ненасловљена мапа можете именовати своју мапу. Зелена стрелица означава поље са могућностима за уређивање мапе.
Жута стрелица указује на означивач. Кликом на означивач отвара се нови прозор у оквиру којег можете мењати одређене параметре. Бордо правоугаоником уоквирене су следеће опције (приказане на слици с лева на десно):
  • стилизовање обележивача (промену боје и облика);
  • унос и измена података;
  • уношење фотографија или видео-записа;
  • уцртавање руте од неке одређене тачке до означеног места.
За сваку знаменитост Београда (Скадарлија, Калемегдан, Кнез Михаилова улица и др.) можете дефинисати наведене опције.
Могућности за рад у алату Гугл моје мапе (Google My Maps) пропраћене примерима:
  • Креирање објеката
  • Израда личних мапа
  • Даљинометар
  • Ученици могу у оквиру групног рада да направе своју Гугл мапу.
Пример: групни рад ученика седмог разреда основне школе „Змај Јова Јовановић“ из Руме на тему Крстарење Нилом. Урађена је корелација часова географије и информатике приликом утврђивања наставне јединице Египат. Ученици су у оквиру групе имали задужења да обраде по једну тачку дуж реке Нил, унесу занимљив текст, слику или видео-запис и на крају заједнички повежу сва изабрана места дуж обале Нила.


ЗАДАТАК:
Креирајте личну мапу на сервису Гугл мапе!
Потребно је да направите личну мапу у алату Гугл мапе (Google Мaps) која ће садржати и представљати најмање три локације, укључујући опис и занимљивости места или околине.

Линк до ваше мапе пошаљите на мејл адресу gimlazarevac@gmail.com

Google Earth

Инсталација програма Google Earth на рачунару

Пре инсталације Google Еarth на свој рачунар неопходно је да проверите да ли ваш рачунар испуњава следеће захтеве за инсталацију програма:
Минимално:
  • Оперативни систем: Windows XP или новији
  • Процесор: Pentium 3, 500 MHz
  • Системска меморија (RAM): 512 MB
  • Хард диск: 500 MB слободног простора
  • Брзина мреже: 128 килобита/сек
  • Графичка картица: DirectX9 и могућност за 3D са 64 MB VRAM-а
  • Екран: 1024×768, „16-bit High Color“ (Широки спектар боја, 16-битни) – DirectX 9 (за рад у Direct X режиму)
  • Пошта: Outlook 2007+ је обавезан за функцију е-поште
Препоручено:
  • Оперативни систем: Windows 7 и новији
  • Процесор: Pentium 4 од 2,4 GHz+ или AMD 2400 xp+
  • Системска меморија (RAM): 1 GB+
  • Хард диск: 2 GB+ слободног простора
  • Брзина мреже: 768 килобита/сек
  • Графичка картица: DirectX9 и могућност за 3D са 256 MB VRAM-а
  • Екран: 1028×1024, „32-bit True Color“ (Пун спектар боја, 32-битни)

Инсталација програма Google Earth
  • Када отворите линк https://www.google.com/earth/ отвориће се почетна страна сајта Google Earth- а која изгледа овако (позадине се мењају). Кликом на дугме Покрените Earth у Chrom-у отвориће се нова страница за преузимање овог алата.


Отвориће се приказ као на слици испод. Потребно је да у менију са леве стране, одаберете три паралелне стрелице, т.ј. приступите менију.

Отвориће се мени са разним опцијама а ви треба да "скролујете"до краја и да пронађете опцију Преузми Google Earth за рачунаре. Одаберите ту опцију па наставите даље.

Отвориће се следећа страница а ви треба да одаберете опцију Прихвати и преузми.

Сачувајте инсталацију на вашем рачунару. Апликација ће се аутоматски сачувати и кликом на њу ће се аутоматски инсталирати. На крају инсталације, отвориће се прозор алата Google Earth у коме можете започети своје истраживање планете Земље и осталих небеских тела који су приказани у овом алату.

Кроз ову интерактивну слику приказане су неке основне могућности овог програма. Наведене су неке од основних функција које су доступне у главном менију Google Earth-a, а уз то су описане још неке опције. Пратите лупе почевши од прве лупе која се налази у доњем делу слике. Након што прегледате те три лупе у доњем делу, у горњем делу се налази још тринаест мало мањих лупа које описују функције из опције Изборници. Пратите лупе с лева на десно.

Како креирати ознаке, директоријуме и кратку туру у Google Earth-у?

На које све начине можемо да упознамо особености једног града дато је на примеру Париза.

Да бисте видели како изгледа град светлости из ваздуха, у поље за претрагу укуцајте Париз (приказано плавом стрелицом на слици изнад) и кликните на претражи. Зумираће се локација, а пошто крећете у 3Д обилазак проверите да ли је слој 3Д зграде укључен (приказано црном стрелицом на слици изнад). Када зумирате област кликните и превуците човечуљка (црвена стрелица на доњој слици) на место које желите да обиђете нпр. Ајфелов торањ и можете да започнете шетњу градом. Ако не можете да се снађете зумирањем, укуцајте у претрагу (зелена стрелица на доњој слици) жељени појам (у овом случају Ајфелов торањ).

Сада када сте се превлачењем човечуљка на жељену локацију спустили на улице Париза, у доњем левом углу имате опцију водич за обилазак (означено зеленом стрелицом на доњој слици) где ћете моћи да видите поједине знаменитости Париза. Једноставно и забавно је за навигацију и можете кликом на место на слици да пратите правац, а такође можете да користите скрол точкић за кретање у  Street View или да промените преглед превлачењем слика или кликом у другом жељеном правцу. Користећи контроле за навигацију у горњем десном углу (означено белом стрелицом на доњој слици) можете лако ротирати за 360 степени и користити стрелице за навигацију. Да изађете из Street View режима само кликните на дугме за излаз у горњем десном углу (означено црвеном стрелицом на доњој слици).

Креирање ознака
Да бисмо креирали виртуелну туру Париза, потребно је да означите локације које желите да буду приказане приликом обиласка ПаризаКада означавамо локацију морамо водити рачуна да ли локацију желимо да приближимо или удаљимо у зависности да ли хоћемо да је прикажемо у крупном или ситном плану. Лоцирате место навигацијом или унесете назив локације у поље за претрагу (у овом случају Парк принчева) и кликнете претражи. Затим кликнете на алат на врху Додајте ознаку места (означено белом стрелицом на слици испод). Отвориће се дијалог прозор Ознака места (друга слика испод) где можете да унесете назив ознаке места, опис, стил, боју, слику, поставите тренутни приказ. Када завршите и потврдите (плава стрелица испод) ваша нова ознака ће се појавити у  фолдеру Места и биће означена на Google Earth-у.


Увек се можете вратити на дијалог прозор тако што ћете кликнути десним кликом на ознаку локације у фолдеру места. Када кликнете десним кликом отвориће се падајући мени где ћете кликнути на својства и мењати вашу ознаку.


Снимање туре
Од локација које сте означили може да се направи анимирана тура која лети од једног до другог означеног места. Tуру снимате помоћу опције Сними обилазак (приказана белом стрелицом на доњој слици).

У доњем левом углу ће се појавити опције за покретање снимања туре  кликните на прво дугме и започећете снимање туре.
атим кликнете на прву ознаку (Парк принчева)  и када прелетите до те ознаке кликнете ознаку (Ајфелов торањ) и тако редом док не  пређете сва означена места. Снимање туре завршавате кликом на исто дугме којим сте и покренули снимање туре.
Своју туру ћете сачувати у фолдер Места кликом на опцију за чување (приказано црвеном стрелицом на слици испод). Када кликнете на опцију за чување отвориће вам се прозор где можете уредити наслов, опис ваше туре, убацити слику. На крају када то завршите, кликните на опцију у доњем десном углу потврди (плава стрелица на слици испод).

Имате опцију да десним кликом на своју туру која се налази у фолдеру Места и одабиром Сачувај место као (црвена стрелица на доњој слици) сачувате туру као kmz фајл - фајл који чува мапе локација видљиве у Google Earth-у. Ова Google Earth апликација је глобално мапирање програма и нуди корисницима птичији поглед снимљених локација широм света.

У фолдеру Галерија Земље налази се колекција Google Earth тура и ознака места које су креирали Google корисници широм света. Избором садржаја других корисника можете прошетати кроз места која су означили. Можете и ви поделити свој садржај са другим корисницима тако што ћете десним кликом на своју туру или ознаку изабрати Постави на форум заједнице Google Earth
У следећем видео-снимку моћи ћете да видите један пример Google Earth туре која представља обилазак Париза.

У следећем видео-запису видећете како се скидају фотографије са Google Earth-a:



Креирање фолдера (директоријума)
Креирање фолдера (директоријума) у Google Earth-у је веома једноставно. Кликнете десним кликом на слој моја места са леве стране (плава стрелица на слици испод), затим у падајућем менију кликните додај (црвена стрелица на слици испод) и у следећем падајућем менију на директоријум (црна стрелица на слици испод).

Затим ће вам се отворити прозор (као на слици испод) за уређивање фолдера. Можете му дати назив (нпр. "Кратка тура"), а поред назива можете му додати и кратак опис, слику.. Када завршите кликните на потврди (плава стрелица на слици испод).

Претражите места и додате ознаке у фолдеру Кратка тура (Кратка тура - Додај - Ознака места).

Ознаке места које смо уредили сачувамо као kmz фајл на десктопу.

Када кликнемо на kmz фајл на десктопу појавиће се у фолдеру Привремена места у Google earth-у и само га превучемо у наш фолдер.

 Кликните десним кликом на фолдер који сте креирали и изаберите Сачувај место као kmz фајл.

За детаљнија појашњења погледајте следеће видео записе.
Снимак обиласка Париза


Како направити ознаке у Google Earth-у


Мерење удаљености у сервису Google Earth

Google Earth нуди много алата који могу да се користе за мерење удаљености и процену величине. Алати за мерење који се користе у овом програму су:
  1. мерење линијом или путањом (све верзије програма Google Earth)
  2. мерење помоћу полупречника круга или полигона (Google Earth PRO)
У менију Алатке изаберете ставку Лењир или у тулбару иконицу Лењир. Појавиће се дијалог Лењир. Изаберите врсту облика за мерење, помоћу линије или путање. Мерење помоћу круга или полигона може да се врши само уз програм Google Earth PRO који нуди пакет напредних функција.

У табели можете погледати и листу мерних јединица које подржава Google Earth

Кликните у 3Д приказивач да бисте поставили почетну тачку и наставите док се жељени регион не измери помоћу линије, путање или облика. Када кликнете на картицу Линија, можете да измерите удаљеност између две тачке на тлу (нпр. Београд - Скопље). Црвена тачка указује на почетну тачку облика, а жута линија се повезује са њом док вучете миша.


Када кликнете на картицу Путања, можете да измерите удаљеност између више тачака на тлу (нпр. Београд - Скопље - Атина). Сваки додатни клик додаје нову линију.


После завршеног цртања кликните на дугме Сачувај и отвориће вам се дијалог Путања којем можете дати име, додати опис, линк, слику и др. Кликом на дугме Потврди сачуваће вам се у фолдеру Моја места.


Десним кликом на путању у фолдеру Моја места изаберите ставку Сачувај место као и сачуваћете га као KMZ фајл где год желите.


Десним кликом на путању можете да изаберете и ставку Прикажи профил висине па да видите надморску висину пута у ваздушној линији на сваком километру, али и друге податке.



ЗАДАТАК:
Потребно је да креирате кратку туру уз помоћ овог алата тако што ћете креирати 3 ознаке/места, за свако место додати опис,слику и макар један видео запис и сваку ознаку сачувати као kmz фајл. Затим ћете креирати и фолдер/директоријум коме ћете дати назив Задатак  - ваше име и презиме, његов опис и слику. У фолдер ћете додати ознаке места и фолдер ћете сачувати као kmz фајл.

Линк до ваше мапе пошаљите на мејл адресу gimlazarevac@gmail.com

Основне карактеристике интернет алата Google Tour Builder

Google Tour Builder?
То је интересантан интерактивни алат који Вам допушта да креирате сопствену туру. Бирате локацију директно на мапи и додајете текст, слике, видео-запис и линкове. Туру можете да поделите, уградите на блог, веб-сајт. Он је и алат за сараднички рад, што значи да можете креирати мапу и дати ученицима задатак да означавају места и уносе текст, слике и видео-записе. Као исход, “путоваћете” са места на место уз занимљив текст, слике и видео-записе о датим местима
Како се Google Tour Builder разликује од KML туре направљене у Google Earth-у?
Tour Builder-у можете приступити преко вашег интернет претраживача где ћете лакше додавати слике, видео-записе, а затим делити линк туре са другима. Можете приступити вашој тури са било којег рачунара који не мора имати инсталиран Google Earth, довољно је да се улогујете на свој налог.
Шта Вам треба да креирате туру?
  1. Google налог
  2. План туре
  3. Google Earth
Пре креирања туре у овом алату неопходно је да направите план туре. Да бисте креирали план туре, потребно је да осмислите следеће ставке:
  • тему туре
  • област туре
  • места на тури
  • текстове које ћете користити за свако место понаособ
  • слике које ћете додавати уз места
  • видео-записе које ћете додавати уз места (омогућено је додати УРЛ адресе видео-записа са Јутјуба).
Кроз ову интерактивну слику ћете се упознати са алатом Google Tour Builder, добићете поједина објашњења о његовом коришћењу и о функционисању на вашем рачунару. Пратите тачке објашњења почевши од тачке 1.

Постоји много начина да се Google Tour Builder користи:
  • креирају туру - обилазак стране земље,
  • креирају виртуелни излет,
  • истражују битке током I и II светског рата и прикажу фотографије и предмете из тог периода,
  • истражују и прате пут истраживача,
  • креирају мапе града са кратким информацијама,
  • прате главни лик у књизи,
  • прате миграције птица или китова,
  • обиђу и истраже локације познатих знаменитости,
  • напишу интерактивну биографију,
  • напишу и документују личну причу.
Сада ћете видети како сами можете да направите туру, да опишете локације и места која сте означили и сачувате ваше успомене. Кроз ову серију слајдова је описано како се у алату Google Tour Builder уносе слике и локације путовања, а на сликама испод кораци креирања комплетне туре и дељење туре.












У наставку погледајте како се креира и дели тура у овом алату.

Видели сте како изгледа почетна страна овог алата, а да направите своју туру, кликните на дугме Create a tour (Креирај туру).

За додавање слике кликните на дугме Add a photo (Додај фотографију), а додавање описа туре на дугме Tell the story  (Опис туре).

Да бисте означили место у својој тури, кликните на дугме Add location (Додај локацију).

Након што додате прву локацију ваше туре, за њу можете додавати видео записе и слике (кликом на дугме Add photos and Videos), као и опис те локације (дугме Introduction).

Након што завршите своју туру, имаћете линк који можете поделити са другима. Пратите кораке испод да сазнате како. Кликом на дугме Share (Подели) појавиће се линк ваше туре.

Након што се појави линк, добићете опцију да уређујете Приватност ваше туре. Да би могли да поделите туру, потребно је да кликнете на дугме Change (Промени). 


Након што кликнете на ту опцију, моћи ћете да изаберете да ли ће ваша тура бити јавно видљива за оне који имају линк или приватнa. Овде је потребно да подесите да ваша тура буде јавна, тј. да чекирате опцију Anyone who has the link.

Тако направљен линк можете поделити са другима.

Уколико желите да уређујете своју туру, то можете урадити на дугме Edit (Уреди).

Кад хоћете да завршите уређивање и видите како ваша тура изгледа кликнете на опцију Done editing (Заврши уређивање). Да бисте сачували своју туру кликнете на Save Now (Сачувај).

Кад хоћете да избришете неку вашу локацију изаберете опцију Delete location (Брисање локације).

ЗАДАТАК: Креирање туре
Тура мора имати макар 3 места са додатим сликама, описом места и макар једним видео-записом.
Линк до ваше туре пошаљите на мејл адресу gimlazarevac@gmail.com

No comments:

Post a Comment